ریموت کنترل های فیکس کد و لرنینگ کد

ریموت کنترل های فیکس کد (Fixed Code)

ریموت کنترل های فیکس کد معمولا از آی سی PT2262 به عنوان انکودر یا فرستنده استفاده می کنند و از آی سی PT2272 نیز به عنوان دیکودر در مدار گیرنده بهره می برند. در این نوع از ریموت کنترل ها در مدار گیرنده معمولا با استفاده از دیپ سوئیچ یک کد ۸ بیتی به صورت سخت افزاری تنظیم می گردد. این کد به عنوان آدرس یونیک گیرنده در نظر گرفته می شود. برای این که یک ریموت کنترل جدید به سیستم اضافه کنید باید عینا کد آدرس را در ریموت کنترل نیز وارد نمایید که این کار معمولا به صورت لحیم کردن ۸ پایه آدرس آی سی فرستنده به GND یا VCC است. کلیه مراحل کد دهی در ریموت های فیکس کد به صورت سخت افزاری صورت می گیرد. در ادامه می توانید تصویر کد دهی گیرنده و فرستنده را مشاهده نمایید.

 

ویژگی های ریموت کنترل های فیکس کد

تعداد آدرس های ریموت کنترل های فیکس کد معمولا ۸^۳ است که برابر ۶۵۶۱ آدرس یکتاست و همین موضوع خود ضعف امنیتی این نوع ریموت در برابر ریموت های کد لرن به شمار می رود که می توانند چیزی در حدود ۱ میلیون آدرس یکتا داشته باشند.افزودن ریموت کنترل جدید در این سیستم معمولا با مشکلات خاص خود همراه است به گونه ای که افراد بدون داشتن دانش فنی الکترونیک قادر به افزودن ریموت جدید به این سیستم نمی باشند. برای افزودن ریموت جدید باید کاور ریموت را باز کنید و کد را به صورت سخت افزاری درون ریموت ایجاد کنید.

اگر روزی ریموت خود را گم کردید برای از بین نرفتن امنیت، مجبور خواهید شد کد گیرنده و تمام ریموت های دیگر را تغییر دهید در غیر اینصورت ممکن است ریموت گم شده امنیت سیستم شما را به خطر بیندازد. در سیستم های فیکس کد قابلیت حذف ریموت از گیرنده وجود ندارد.

 

ریموت کنترل های لرنینگ کد یا کد لرن (Learning Code)

این نوع از ریموت کنترل ها از آی سی EV1527 یا RT1527 یا FP1527 به عنوان اینکودر در مدار فرستنده بهره می برند. در ریموت های کد لرنینگ یا کد لرن آدرس یک کد ۲۰ بیتی است که می تواند ۱ میلیون آدرس یکتا را ایجاد نماید. در ریموت های لرنینگ کد، آدرس منحصر به فرد به صورت نرم افزاری در تراشه ۱۵۲۷ وجود دارد و شما نیازی به تنظیم سخت افزاری این آدرس نخواهید داشت. در مدار گیرنده هم شما اثری از دیپ سوییچ یا روش های سخت افزاری دیگر برای تعیین آدرس گیرنده مشاهده نمی کنید. اما اگر آدرس فرستنده و گیرنده تغییر نمی کند چطور می توان ریموت را برای گیرنده تعریف کرد؟

بر خلاف گیرنده های فیکس کد که از یک دیکودر سخت افزاری برای دیکود کردن آدرس استفاده می کنند، در ریموت کنترل های کد لرن، اطلاعات دریافتی از ماژول RF توسط یک میکروکنترلر دیکود می شوند. معمولا در کنار میکروکنترلر یک حافظه ی EEPROM هم برای تعریف ریموت ها در نظر گرفته می شود. زمانی که شما قصد تعریف ریموت کنترل جدیدی را دارید، با فشردن یک دکمه دستگاه منتظر دریافت اطلاعات می شود در این زمان شما باید یکی از کلید های ریموت را فشار دهید. با انجام این کار میکروکنترلر بیت های مربوط به آدرس را در حافظه ی EEPROM ذخیره می نماید. از این پس هر گاه شما کلیدی از این ریموت را فشار می دهید، میکروکنترلر آدرس  ریموت شما را با آدرس های موجود در حافظه مقایسه می نماید، در صورت موجود بودن آدرس ریموت شما در حافظه، آن گاه بیت های داده را پردازش می کند در غیر اینصورت آن را نادیده می گیرد.

همانطور که در تصویر بالا می بینید برای تعریف و حذف ریموت از یک دکمه در مدار گیرنده استفاده شده است.

ویژگی های ریموت های کد لرن:

این ریموت ها در مقایسه با ریموت های فیکس کد آدرس های یکتای بیشتری دارند و امنیت بالاتری را ایجاد می کنند.

اضافه کردن و حذف کردن ریموت به سادگی با مطالعه دفترچه راهنمای برد گیرنده قابل انجام است و به هیچ وجه نیازی به باز کردن ریموت نیست.

در صورت نیاز به حذف ریموت به سادگی می توانید ریموت را از گیرنده حذف کنید. برد گیرنده می تواند قابلیت حذف ریموت های گم شده را برای کاربر فراهم نماید.

در سیستم کد لرن شما می توانید یک ریموت ویژه خود داشته باشید! مثلا فرض کنید درب پارکینگ ، درب انبار و درب مغازه شما هر سه برقی هستند، شما می توانید برای هر سه یک ریموت داشته باشید و ریموت خود را در هر سه سیستم اضافه کنید.

منبع:https://diginic.net

محصولات رادیویی ما:(ریموت و گیرنده های برد کوتاه و بلند لرنینگ و کد فیکس)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.