معرفی و بررسی ماژول های RF

به طور معمول ماژول های RF به دو گروه تقسیم بندی شده اند ، ماژول RF فرستنده ، ماژول RF فرستنده و گیرنده ( Transciver) : گیرنده ها در ماژول های RF به دو نوع گیرنده سوپر هیترولین و گیرنده واکنشی تقسیم می شوند . گیرنده سوپر هیترو این اجرای بهتری نسبت به گیرنده واکنشی دارند اما از لحاظ قیمت کمی بالاتر از گیرنده ی واکنشی است.


ماژول TX_RX با فرکانس ۳۱۵ مگاهرتز
این ماژول یک فرستنده و گیرنده ساده می باشد که حتی میتوان آن را با یک مدار ساده هم ساخت.


این ماژول ارزان قیمت ترین ماژول موجود در بازار ایران بوده و برای ساخت کنترل از راه دور مناسب می باشد . کار با این ماژول بسیار ساده است و به صورت ساده به اینکودر و دیکودر ها متصل می شود فرکانس این ماژول در اکثر مواقع ۳۱۵ مگاهرتز می باشد ولی نوع ۴۳۳ مگاهرتز آن نیز موجود می باشد .

این ماژول در واقع برای کنترل از راه دورها ساخته شده و ۹۹% استفاده ای که از این ماژول میشود کنترل از راه دورهایی می باشد که در بازار فراوان یافت می شود . برد این ماژول بسته به شرایط محیطی از ۵۰ تا ۱۵۰ متر می باشد .

ماژول HMT,HMR

این ماژول نیز یکی از ماژول های سریال است که دارای مدولاسیون FSK بوده و گزینه مناسبی برای انتقال دیتا ۱ طرفه می باشد .
کار کردن با این ماژول نیز بسیار ساده می باشد و این ماژول قابلیت اتصال مستقیم به میکرو را دارا میباشد.

ماکزیمم سرعت انتقال اطلاعات این ماژول ۹۶۰۰ bps می باشد و برای عملیات انتقال دیتا مانند انتقال مقادیر ولتاژ ، دما ، متن و عملیات کنترل از راه دور بسیار مناسب می باشد . این ماژول با فرکانس های ۴۳۳ ، ۸۶۸ و ۹۱۵ مگاهرتز در بازار موجود می باشد ..برد این ماژول بسته به شرایط محیطی از ۱۰۰ تا ۲۰۰ متر می باشد

ماژول tws-rws

این ماژول نیز در بازار ایران یافت می شود این ماژول نیز قابلیت اتصال به میکرو را دارا می باشد و می توان توسط آن دیتا را به صورت یکطرفه انتقال داد.برد این ماژول بسته به شرایط محیطی از ۵۰ تا ۱۵۰ متر می باشد .

ماژول HMTR


این ماژول یک فرستنده ، گیرنده با مدولاسیون FSK می باشد که در مقایسه با ماژول دیگر برای ارتباط دو طرفه بهترین گزینه است . قیمت مناسب ، دارای دو نوع TTL برای اتصال به میکرو و نوع RS232 برای اتصال به کامپیوتر و قابلیت انتخاب فرکانس و توان مناسب و سادگی کارکرد این ماژول باعث شده نزد کابران جایگاه مناسبی پیدا کند .

در ضمن این ماژول تنها ماژولی می باشد که کارخانه سازنده آن آنتنی را برای این ماژول ارائه کرده و در این صورت کاربر را از طراحی آنتن و مشکلات آن آسوده کرده است . این ماژول با فرکانس های ۴۳۳ ، ۸۶۸ و ۹۱۵ مگاهرتز در بازار موجود می باشد .برد این ماژول بسته به شرایط محیطی از ۲۰۰ تا ۴۰۰ متر می باشد .


معرفی ماژول HAC-LN 868

این ماژول دارای توانی معادل ۳۰۰ میلی وات در حالت default دارد ..
البته توان قایل تنظیم می باشد و در ماکزیمم میتواند ۶۰۰ میلی وات را نیز تحویل دهد .


برد آن در buad rate 1200 برابر با ۲۵۰۰ متر می باشد و در buad rate 9600
برد آن تا ۱۵۰۰ متر می باشد .
ماکزیمم سرعت انتقال دیتا در این ماژول ۳۸۴۰۰ بیت در ثانیه می باشد .
تغذیه ماژول ۵ ولت
جریان حالت ارسال ۴۵۰ الی ۵۰۰ میلی آمپر
جریان حالت دریافت ۴۰ میلی آمپر
و در حالت sleep حدود ۵ میکرو آمپر
ماژول از نوع نیمه دو طرفه
فرکانس در حالت default 868MHZ و قابل تنظیم از ۸۲۰ تا ۹۶۰ مگاهرتز پروتکل هایی که ماژول پشتیبانی میکند
Com1:TTL/UART,Com2: Non-Standard RS232 or RS485 آنتن ۵۰ اهم نوع ُSMA

ماژول های RFM01-RFM02

ماژول گیرنده RFM01 هست
این ماژول یک فرستند و گیرنده یکطرفه می باشد نوع مدولاسیون آن FSK و با پروتکل spi کار می کند .
مشکلات ارتباطی و سختی کار با این ماژول و قیمت برابر این ماژول با RFM12 که یک ماژول دو طرفه می باشد باعث استفاده کمتر کاربران از این ماژول شده است .
این ماژول با فرکانس های ۴۳۳ ، ۸۶۸ و ۹۱۵ مگاهرتز در بازار موجود می باشد .

ماژول RFM12, RFM12b,RFM12bp


این ماژول نیز دارای مدولاسیون FSK بوده و با پروتکل spi کار می کند .و یک ماژول دو طرفه می باشد ( فرستنده و گیرنده در یک چیپ) مشکلات ارتباطی این ماژول باعث مشکلاتی برای کاربران شده است .
توان مناسب ، قابلیت تنظیم فرکانس ، و مدیریت مصرف توان پیشرفته  و سرعت ارتباطی بالا در حدود ۱۱۵ kbps و در برخی موارد تا ۱۷۲kbps نیز این ماژول را یک گزینه ارتباطی مناسب کرده است .
این ماژول با فرکانس های ۴۳۳ ، ۸۶۸ و ۹۱۵ مگاهرتز در بازار موجود می باشد .

برد این ماژول نیز از ۱۰۰ تا ۲۰۰ متر می باشد .
نوع RFM12b دارای توان بیشتری نسبت به RFM12 می باشد .
نوع RFM12bp دارای توان بسیار بالایی در حد ۵۰۰ میلی وات بوده و در برخی مواقع در صورت طراحی آنتن مناسب برد این ماژول تا ۲ کیلومتر هم خواهد رسید .


راه اندازی ماژول RFM22B

این ماژول که ساخت شرکت hoperf میباشد دارای توانایی های بیشتر نسبت به rfm12 ها می باشد .
ای ماژول مانند rfm12ها در فرکانس های ۴۳۳ و ۸۶۸ و ۹۱۵ کار می کند .توان خروجی آن در نوع RFM22B
حدود ۲۰ دسی بل بوده که نسبت به RF12B که دارای توان خروجی ۵ دسی بل می باشد توان بشتری می باشد ولی در مقایسه با RFM12bp دارای توان کمتری می باشد زیرا ماژول RFM12bp دارای توانی معادل ۲۷ دسی بل می باشد .
دارای تمامی قابلیت های RFM12 ها بیت ریت این ماژول تا ۲۵۶kps می رسد و مدولاسیون های مختلفی را پوشش می دهد .قابلیت دریافت و ارسال ۶۴ بایت به صورت fifo
دارای سنسور دما
کارکرد با ولتاژ ۱٫۸ ولت تا ۳٫۶ ولت
قابلیت تنظیم توان خروجی بین ۱ تا ۲۰ دسی بل

نکاتی در رابطه با RFM ها

RFM 12 ها یکی از پرقدرت ترین محصولات شرکت hoperf است . البته ماژول های قدرتمند تر دیگری از شرکت های مختلف وجود دارد که rfm12 ها در مقایسه با آنها بسیار ضعیف میباشد .

RFM12 یک ماژول نیمه دوطرفه با قابلیت های جالب و کاربردی در پروژه های ابتدایی و نیمه حرفه ای است .برد این ماژول در بهترین شرایط تست شده به ۲۰۰ متر میرسد .
این ماژول را میتوان در فرکانس های مختلفی راه اندازی کرد و حتی می توان مقدار دقیق فرکانس کاری آن را مشخص کرد . برای مثال میتوان آن را در فرکانس ۹۱۲٫۴۸ MHZ راه اندازی کرد .پس این مزیت میتواند در امنیت اطلاعات ما نقش مهمی را ایفا کند .

برخی مواقع نیاز داریم تا برد فرستنده و گیرنده ما محدود باشد مثلا میخواهیم اطلاعات را تا فاصله ۵ متری ارسال کنیم و در فواصل بیش از ۵ متر اطلاعات دریافت نشود .
این ماژول توانایی آن را دارد تا توان خروجی خود را تضعیف کند .مثلا برای محدود کردن برد تا ۵ متر میتوانیم توان خروجی را تا -۲۱ db کاهش دهیم .پس این قابلیت نیز میتواند در برخی موارد امنیت اطلاعات ما را تضمین کند .

RFM12 ها دارای بیت ریت بالایی هستند و در واقع میتوانند اطلاعات را با سرعت بسیار بالایی رد و بدل کنند .در عمل سرعت ۱۷۲۰۰۰ bps با این ماژول تست شده و بخوبی کار میکند .البته این نکته فراموش نشود که برای دستیابی به این بیت ریت میکرو باید با کریستال سرعت بالا کار کند .در حالت کریستال ۱۶ MHZ میتوان به این بیت ریت دست پیدا کرد .
در موقع خرید ماژول های RFM12 پشت ماژول جدولی موجود می باشد که فرکانس ماژول را مشخص کرده است .
مثلا ۴۳۳ MHZ .
حال آیا میتوان مثلا این ماژول را روی فرکانس ۹۱۲٫۴۸ راه اندازی کرد .
جواب مثبت است . فرکانس کاری ماژول توسط میکرو مشخص می شود یعنی میکرو با ارسال دستور تنظیم فرکانس ماژول را روی این فرکانس راه اندازی می کند .
مزیت دیگر این ماژول این است که میتوان یک کلاک از آن برای میکرو گرفت .
که ماکزیمم آن تا ۱۰MHZ می باشد .

RFM12b :
این ماژول کاملا با ماژول RFM12 یکسان بوده و تنها تفاوت آن در توان خروجی آن می باشد که این ماژول دارای توان بیشتری نسبت به RFM12 می باشد . البته توان آن خیلی بیشتر از RFM12 نیست و در عمل تا ۱۰۰ متر نسبت به RFM12 توفیق دارد .

ماژول RFM12bp
این ماژول نیز دقیقا مانند RFM12 می باشد و تنها تفاوت آن در ۳ پین می باشد .
پین RXEN : این پین باید در موقع دریافت دیتا ۱ و در حالت ارسال دیتا ۰ باشد .
پین TXEN : این پین باید در موقع دریافت دیتا ۰ و در حالت ارسال دیتا ۱ باشد .
پین VCC_PA : این پین مربوط به تقویت کننده توان ماژول می باشد که به ولتاژ ۱۲ ولت متصل می شود و با این کار ماژول می تواند با
ماکزیمم توان دیتا را ارسال کند( output = 500 mw)

کار با ماژول RFM12BP :
کار با این ماژول همانند ماژول RFM12B می باشد با این تفاوت که هنگام ارسال باید پین های TXEN=1 و RXEN =0 قرار داده و در هنگام دریافت باید پین های TXEN=0 و RXEN=1 قرار دهید همچنین VCC-PA را به ولتاژ ۱۲ ولت متصل می کنیم .
نکته : در صورت عدم اتصال پین های TXEN و RXEN و VCC-PA ماژول RFM12BP مانند ماژول RFM12B کار کرده و هیچ تفاوتی با آن ندارد و فقط برد این ماژول کم خواهد شد و این ۳ پین برای تقویت توان خروجی در ماژول RFM12BP قرار داده شده است .

محصولات رادیویی ما:(ریموت و گیرنده های برد کوتاه و بلند لرنینگ و کد فیکس)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.